Yoganın 5 önemli sağlık faydası

0

Yoga, sağlığınızı, zihninizi ve vücudunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz en basit egzersiz türlerinden biridir. İhtiyacınız olan tek şey bir yoga matı ve bunu yapmak için rahat kıyafetler! Araştırmalar, bu eski uygulamayı yaşam tarzınıza dahil etmenin beyin ve kalp sağlığınızın yanı sıra vücut gücünüzü ve esnekliğinizi artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Basitçe söylemek gerekirse, yoganın geliştiremeyeceği hiçbir şey yoktur! Dolayısıyla, bir yoga egzersizine başlamayı düşünüyorsanız, size ilham vermek ve sizi ileriye taşımak için beş nedenimiz var.

1. Esnekliğinizi artırın

Daha önce bir yoga dersi gördüyseniz veya yoga yapan insanları gördüyseniz, muhtemelen fark ettiğiniz bir şey, bu insanların çok esnek olmasıdır. Bu, yoga yapmak için esnek olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak düzenli olarak pratik yaparsanız ve bunu her gün yaparsanız, esnekliğinizde kademeli bir artış göreceksiniz.

Esnekliğinizi artırmanın yanı sıra, ağrı genellikle uzun süre masa başında otururken, bel ve omuzlarla birlikte kaybolmaya başlayacaktır.

Esnekliğiniz arttıkça genel olarak duruşunuz ve vücut hizanız büyük ölçüde gelişecektir.

2. Gücünüzü Geliştirin

Yoganın kötü şöhretli ruhsal ve dönüşümsel faydaları, pratiği çabaya değer kılmakla birlikte, fiziksel bir aktivite olarak etkinliğini olumsuz etkilemez.

Bazı yoga pozları veya asanalar formda kalmanıza, kilonuzu kontrol etmenize ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur.

Amerikan Egzersiz Yogası Konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 8 hafta boyunca Hatha Yoga uygulayan katılımcılar kaslarını ve fiziksel güçlerini geliştirdiler (çalışmadan sonra daha fazla şınav ve mekik yapabildiler. Oldu.)

Yoga, çeşitli pozlar aracılığıyla güç, esneklik ve dayanıklılık sağlar.

3. Stres seviyenizi azaltın

Yoga, niyetle yapıldığında zihninizi ve bedeninizi rahatlatmaya yardımcı olur ve size birlik hissettirir. Yoga Journal’a göre, germe egzersizlerini, kontrollü nefes alma ve gevşeme tekniklerini birleştiren yoga asanaları (pozlar) stresi azaltmanıza, kan basıncını düşürmenize ve kalp fonksiyonunu iyileştirmenize yardımcı olabilir.

4. Cinsel Dürtünüzü Artırın

Yaşlandıkça cinsiyete olan genel iştahımızın azaldığı söyleniyor. Araştırmalar, yoganın sizi güçlendirmeye ve cinsel dürtülerinizi geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. The Journal of Sexual Medicine’de (12 Kasım 2009) yayınlanan bir araştırma, düzenli yoga uygulamasının kadınların cinsel arzusunu, heyecanını, orgazmını ve genel tatmini artırdığını buldu.

Bunun için belirli bir para birimi var mı? Kesinlikle!

Harvard Health Publications, Cobra pozunu cinsel işlevi artıran bir yoga pozu olarak listeledi. Yoga, fiziksel gücünüzü ve esnekliğinizi geliştirmenin yanı sıra, stresi azaltmak ve zihinsel odaklanmanızı artırmak için geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre uyku bozukluğu olan hastalar 8 hafta boyunca günlük yoga yaparak uyku kalitelerini artırdılar.

5. kilo vermenize yardımcı olabilir

Diğer egzersiz türleri gibi, yoga da kilo vermek için etkili bir araç olabilir.

Harvard Health’e göre 155 kiloluk bir kişi, fitness salonlarında ve yoga stüdyolarında en yaygın yoga sınıfı olan 30 dakikalık hatha yoga sırasında 149 kalori yakabilir. Kilo vermenin en etkili yolu egzersiz ve sağlıklı beslenme olduğundan, yoga yapmak kesinlikle bir kilo verme aracı olarak nitelendirilir. Son beş yıldır yoga yapıyorum. Ve yoga zaman zaman tek egzersiz şeklim olmasına rağmen, sağlıklı bir kiloyu koruyabildim.

İleti

Yoga, sağlığınızı ve içerideki yaşamınızı etkileyebilecek önemli faydalar sağlar. Yogayı yaşam tarzınıza dahil etmek sağlığınızı iyileştirebilir, kilo vermenize yardımcı olabilir ve cinsel dürtülerinizi artırabilir. Ruh halinizi artıracak ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Peki yolculuğunuza yoga ile başlamaya hazır mısınız?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yoga, başlayabileceğiniz en basit egzersiz türlerinden biridir. Başlamak için spor salonuna veya egzersiz ekipmanına ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız olan sadece bir yoga matı ve gücü. Başlangıç ​​olarak, 5 dakikalık bir sabah yoga rutini ile başlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku