Süper Bilgisayar nedir?

0

Süper bilgisayarlar, çok büyük miktarda önemli veriyi çok hızlı bir şekilde işleyebilen dünyanın en hızlı bilgisayarlarıdır. “Süper bilgisayarların” hesaplama performansı normal süper bilgisayarlardan çok daha yüksektir. Süper bilgisayarların bilgi işlem performansı, MIPS yerine FLOPS (saniyede kayan nokta işlemidir) cinsinden ölçülür. Süper bilgisayarlar saniyede milyarlarca trilyonları sayabilen on binlerce işlemciye sahiptir veya süper bilgisayarların yüz dörtlü FLOPS sağlayabileceğini söyleyebilirsiniz. Geleneksel olarak süper bilgisayarlar, çok büyük veritabanlarını işleyen veya büyük miktarda hesaplama yapan (veya her ikisini birden) bilimsel ve mühendislik uygulamaları için kullanılır.

Büyük ölçekte Paralel Hesaplamanın grid sisteminden kümelenme sistemine dönüştüler. Küme sistemi hesaplaması, makinelerin bir ağdaki ayrı bilgisayar dizileri yerine bir sistemde birden çok işlemci kullandığı anlamına gelir. Bu bilgisayarlar, sıradan bilgisayarlardan çok daha büyük boyuttadır. En güçlü süper bilgisayar, birkaç fitten yüzlerce fit’e kadar yer kaplayabilir. Süper bilgisayarların maliyeti çok yüksektir ve 2 milyon ila 100 milyon dolar veya daha pahalı olabilirler.

Süper bilgisayarlar 1960’larda tanıtıldı ve Seymour Cray tarafından Manchester Üniversitesi’nde Atlas ile birlikte geliştirildi. Cray, dünyadaki ilk süper bilgisayar olan CDC 1604’ü tasarladı ve vakum tüpleri yerine transistörler kullandı.

Dünyanın ilk Super Compute R Nasıl olur:

Wikipedia’ya göre, ilk süper bilgisayar kontrolü Data Corporation Corporation tarafından CDC 6600 adında oluşturuldu. 1964 yılında inşa edilen bu kontrol, Seymour Cray tarafından tasarlandı ve yaklaşık 1 megaflop (saniyede bir milyon kayan nokta işlemi) ile çalışıyordu. Oldu. (Bugün, bir iPhone 3Gs yaklaşık 6,42 megaflop’ta çalışabilir.)

İlk Cray-1 süper bilgisayarı 1972’de Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda kuruldu.

Süper Bilgisayarın Özellikleri:

  • Süper bilgisayarların, bir seferde birden fazla talimatı yorumlayabilmesi ve aritmetik ve mantıksal görevleri gerçekleştirebilmesi için talimatlar içeren 1’den fazla CPU’su (merkezi işlem birimi) vardır.
  • Süper bilgisayarlar, sayı çiftleri yerine sayı çiftleri üzerinde çalışabilir
  • Süper bilgisayarlar bir seferde yüzden fazla kullanıcı kullanabilir.
  • Süper bilgisayarlar, insan yeteneklerinin ötesinde muazzam miktarda hesaplama yapabilirler, yani insanlar bu kadar kapsamlı hesaplamaları çözemezler.
  • Yüksek miktar ve karmaşık hesaplamaların gerekli olduğu özel alanlar için kullanılır.
  • Başlangıçta ulusal güvenlik, nükleer silah tasarımı ve kriptografi ile ilgili uygulamalarda kullanıldılar. Ancak günümüzde havacılık, otomotiv ve petrol endüstrileri tarafından da kullanılmaktadırlar.
  • Çok büyük depolama kapasiteleri var.

Ana Bilgisayar ve Süper Bilgisayar arasındaki fark nedir:

Hıza ek olarak, bir süper bilgisayar ile ana bilgisayar arasındaki temel fark, bir ana bilgisayar aynı anda birden fazla farklı işlemi çalıştırabilirken, bir süper bilgisayarın belirli programları yüksek hızlarda çalıştırabilmesidir. kullanır. Ana çerçeveler, yoğun hesaplama gerektiren görevler için değil, çoğunlukla büyük veri depolama ve işleme görevleri için kullanılır.

Ana Bilgisayar Bilgisayarları Süper bilgisayarlar
Büyük bir sunucu olarak ve yoğun iş uygulamaları için kullanılan büyük bir bilgisayardır. Saniyede milyonlarca talimatı gerçekleştirebilen çok hızlı bir bilgisayardır.
Bileşenleri, çoklu giriş / çıkış cihazları, manyetik diskler, teyp depolaması ve dahili depolamadır. Süper bilgisayarlar tipik olarak birden fazla CPU içerir.
Gönderen: IBM ES / 9000 Ör: cray Supercomputer
Genellikle işletim sistemi olarak Linux kullanır Pek çok türde işletim sistemini çalıştırabilir.
Saniyede milyonlarca talimatı işleyebilir. Saniyede kayan nokta işlemleri gerçekleştirebilir
Tüketici istatistikleri, ERP ve finansal işlem işleme gibi toplu veri işleme için kullanılır. Nükleer silah geliştirme, hava tahmini, yerel bilgisayarlar için ana bilgisayar işlemleri için kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku