Sosyal Mesafe nedir?

0

Sosyal mesafe

Yayılmayı yavaşlatmak için güvenli bir mesafe bırakın.

Başkalarıyla yüz yüze teması sınırlamak, 2019 koronovirüs hastalığının (COVID-19) yayılmasını azaltmanın en iyi yoludur.

Sosyal mesafe nedir?

“Sosyal Mesafe” olarak da bilinen sosyal mesafe, kendinizle başkaları arasında evinizden olmayan güvenli bir yer tutmak anlamına gelir.

Sosyal veya fiziksel mesafeyi uygulamak için, evinizin hem içinden hem de dışından değil, diğer insanlardan en az 6 fit (yaklaşık 2 kol boyu) uzak durun.

COVID-19’un yayılmasını azaltmak için, maske takmak, ellerinize istenmeyen ellerle dokunmaktan kaçınmak ve en az 20 saniye boyunca ellerinize dokunmaktan kaçınmak dahil olmak üzere, diğer günlük önleyici eylemlerle birlikte sosyal mesafe uygulanmalıdır Sabun ve su ile yıkama dahildir.

Neden Sosyal mesafe?

COVID-19 esas olarak uzun süreli yakın temasta olanlara (yaklaşık 6 fit içinde) yayılır. Yayılma, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya etkileşime girdiğinde ve ağızlarından veya burun deliklerinden havaya ve karadaki yakın insanların ağızlarına veya burunlarına damladığında meydana gelir. Damlalar ayrıca akciğerlere de enjekte edilebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, enfekte olan ancak semptomlara sahip olma olasılığı düşük olan kişilerin de COVID-19’un yayılmasında rol oynadığını göstermektedir. İnsanlar daha hasta olduklarını bilmeden virüsü yayabilecekleri için, sizde ya da kendilerinde herhangi bir belirti olmasa bile, mümkün olduğunda diğerlerinden en az 6 fit uzakta durmak gerekir. Sosyal rahatsızlık, COVID-19 ile ciddi hastalık riski yüksek kişiler için özellikle önemlidir.

COVID-19 hastasıysanız, COVID-19 ile tutarlı semptomlarınız varsa veya COVID-19’lu biriyle yakın temas halindeyseniz, başkalarının yanında güvende olana kadar evden ve diğerlerinden uzak durmanız önemlidir. Ho. .

COVID-19, güneş ışığı, nem ve yüzey tipi gibi faktörlere bağlı olarak bir yüzeyde saatler veya günler kalabilir. Bir kişinin bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve üzerindeki virüse dokunarak ve ardından ağzına, burnuna veya gözlerine dokunarak COVID-19 kazanması mümkündür. Ancak virüsün nasıl yayıldığı düşünülmez. Sosyal ayrımlar, kontamine yüzeylere ve ev dışındaki enfekte insanlara maruz kalma olasılığını sınırlamaya yardımcı olur.

Kritik hastalık riski herkes için farklı olsa da, COVID-19 bulaşabilir ve yayılabilir. Yayılmanın yavaşlatılmasında ve kendini, ailesini ve toplumunu korumada herkesin rolü vardır. COVID-19’u önlemek için günlük adımları uygulamanın yanı sıra, sizinle başkaları arasında bir yer sağlamak, bu virüse maruz kalmamak ve topluluklarda yayılmasını yavaşlatmak için sahip olduğumuz en iyi yollardan biridir. .

Sosyal mesafe İpuçları

Halka açık yerlerde dışarı çıkarken, COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için diğerlerinden en az 6 fit uzakta durmak ve maske takmak önemlidir. Dışarı çıkmaya karar verdiğinizde, sosyal rahatsızlıkları uygulamak için aşağıdaki önerileri dikkate alın.

  • Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken: Dışarı çıkmadan önce, yaşadığınız yerdeki yerel halk sağlığı görevlilerinin rehberliği hakkında bilgi edinin ve bunlara uyun.
  • Ulaşıma hazırlanın: Çalışırken veya yürürken, yürürken, bisiklete binerken, tekerlekli sandalye kullanırken veya toplu taşıma, araç veya taksi kullanırken güvenli bir şekilde seyahat etmek için sosyal güvenlik seçeneklerini değerlendirin. Toplu taşımayı kullanırken, diğer yolculardan veya transit operatörlerinden en az 6 fit uzak durmaya çalışın – örneğin, bir otobüs durağında beklerken veya bir otobüste veya trende koltuk seçerken. Ortak araç veya taksi kullanırken, birçok yolcunun alındığı havuz gezintilerinden kaçının ve sürücüden en az 6 fit uzakta olabilmek için büyük araçlarda arka koltukta oturun. Ulaşımı kullanırken kendinizi korumak için bu ek ipuçlarını izleyin.
  • Bir kişiyi yönetirken iletişimi sınırlayın: Kesinlikle ihtiyacınız olduğunda kişinin evinin yalnızca temel ürünlerini satan bir mağazaya gidin ve alışveriş yapan ve hat kullanan diğer insanlardan en az 6 metre uzakta kalın. İçinde değil Mümkünse, başkalarıyla yüz yüze iletişimi sınırlandırmak için arabalı servis, kaldırım kenarı toplama veya teslimat hizmetlerini kullanın. Değişim sırasında siz ve teslimat hizmeti sağlayıcıları arasındaki fiziksel mesafeyi koruyun ve maske takın.
  • Güvenli sosyal aktiviteler seçin: Evinizde yaşamayan arkadaşlarınız ve aileniz ile video sohbeti kullanarak veya sosyal medya aracılığıyla bağlantı kurarak sosyal olarak bağlantıda kalmak mümkündür. Başkalarıyla yüz yüze buluşuyorsanız (örneğin, küçük açık hava toplantılarında, bahçede veya küçük bir arkadaş grubuyla veya aile üyeleriyle garaj yolunda buluşuyorsanız), evinizde bulunan diğer insanlardan en az 6 fit uzakta durun Evden değiller. Evinizin dışında kişisel ve sosyal faaliyetlere katılacaksanız, güvende kalmak için bu adımları izleyin.
  • Etkinliklerde ve toplantılarda mesafeli durun: Evinizden uzakta yaşayan insanlardan en az 6 metre uzakta kalmanın zor olabileceği kalabalık yerlerden ve toplantılardan kaçınmak en güvenli yoldur. Kalabalık bir yerdeyseniz, 6 fit boşluk bırakmaya çalışın
  • Her zaman kendinizle başkaları arasında ve bir maske takın. Maskeler, fiziksel rahatsızlıkların zor olduğu bir zamanda özellikle önemlidir. Yerdeki bant işaretleri veya duvarlardaki işaretler gibi, katılımcılara sıra halinde veya diğer zamanlarda birbirlerinden en az 6 fit uzakta kalmaları talimatını veren fiziksel kılavuzları not edin. Hem iç hem de dış mekanlarda yanlarından geçerken başkalarına 6 fit boşluk bırakın.
  • Aktif haldeyken uzak durun: Yakınınızda yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi veya tekerlekli sandalyeyi yuvarlamayı düşünün ya da sizinle diğer yayalar ve bisikletliler arasında en az 6 fit olduğunuz başka bir güvenli yer Bakım yapılabilir. Yakındaki bir parkı, patikayı veya dinlenme tesisini ziyaret etmeye karar verirseniz, önce yakınlığı veya kısıtlamaları kontrol edin. Açıksa, orada kaç kişi olabileceğini düşünün ve evinizde kendinizle başkaları arasında en az 6 fit boşluk bırakmanın mümkün olacağı bir yer seçin.

Birçoğunun COVID-19’un yayılmasını önlemek için sosyal mesafe uygulamada zorluklar içeren kişisel koşulları veya koşulları vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku