Mikro Bilgisayar nedir?

0

Mikro bilgisayar, her seferinde bir kişi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış, küçük ölçekte eksiksiz bir bilgisayardır. Bir mikrobilgisayar artık kişisel bilgisayar (PC) veya tek yongalı bir mikroişlemciye dayalı aygıt olarak adlandırılıyor. Yaygın mikro bilgisayarlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarları içerir. Mikrobilgisayarlar ayrıca bazı hesap makinelerini, cep telefonlarını, dizüstü bilgisayarları, iş istasyonlarını ve gömülü sistemleri içerir.

Bir mikrobilgisayar, merkezi işlem birimi (CPU) için tek bir entegre yarı iletken çip kullanır ve bir ana bilgisayardan veya mini bilgisayardan daha küçüktür. Bunlar, salt okunur bellek (ROM) ve rastgele erişim belleği (RAM), giriş / çıkış (G / Ç) bağlantı noktaları ve genellikle tek bir birimde atıfta bulunulan bir veri yolu veya ara bağlantı kablolama sistemi olarak belleği içerir Tutulur. Bir anakart olarak. Yaygın I / O cihazları arasında klavyeler, monitörler, yazıcılar vb. Yer alır.

Mikro Bilgisayarın Tarihçesi

Mikrobilgisayar terimi 1970’lere kadar uzanmaktadır. Intel 4004 mikroişlemcisinin 1971’de ve daha sonra sırasıyla 1972 ve 1974’te gelişi, Intel 8008 ve Intel 8080 mikroişlemcileri mikro bilgisayarların yaratılmasının yolunu açtı.

İlk mikro bilgisayar, 1973’te Réalisation d’Tudus Altronics (R2E) tarafından piyasaya sürülen Microwell’di. Intel 8008 tabanlı, bir mikroişlemciye dayanan kit olmayan ilk bilgisayardı. 1974’te Intel 8008 tabanlı MCM / 70 mikrobilgisayar, Microcomputer Machines Inc. (daha sonra MCM Computer olarak biliniyordu) tarafından piyasaya sürüldü.

Micrail ve MCM / 70’den sonra piyasaya sürülmesine rağmen, Altair 8800 genellikle ilk başarılı ticari mikro bilgisayar olarak kabul edilir. 1974’te piyasaya sürüldü, Micro Instrumentation Telemetry System (MITS) tarafından tasarlandı ve Intel 8080 mikroişlemciye dayanıyordu. Yaklaşık 400 dolar, 600 dolar (2018’de sırasıyla 2.045 ve 3.067 dolar) karşılığında bir kit olarak emekli oldu.

1980’lerde mikro bilgisayarlar oyunlar ve bilgisayar tabanlı eğlence, kişisel bilgi işlem, iş istasyonları ve eğitim için kullanılıyordu. 1990’larda, mikro bilgisayarlar cep boyutunda kişisel dijital asistanlar (PDA’lar) olarak üretiliyordu ve daha sonra cep telefonları ve taşınabilir müzik çalarlar haline geldi.

Mikrobilgisayar türleri

Not defteri

Dizüstü bilgisayar, 3 inç kalınlığında ultra taşınabilir, 3 pound’dan daha hafif ve bir evrak çantasından daha küçük olabilen ve bir odaya kolayca kurulabilen en küçük mikro bilgisayardır. Bir dizüstü bilgisayar, kablo veya Wi-Fi aracılığıyla bir İnternet ISS’sine etkili bir şekilde bağlanabilir.

Dizüstü bilgisayar

Bir dizüstü bilgisayar mikro bilgisayarı, pil ile çalışan bir dizüstü bilgisayardan daha büyüktür ve bir evrak çantasından daha küçük olabilen düşük güç tüketimi için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar benzer özelliklere sahip olsa da. Dizüstü bilgisayarda, navigasyon için bağlı bir klavye ve dokunmatik yüzey kullanan ince bir ekran vardır.

Masaüstü

Masaüstü bilgisayarlar kişisel bilgisayarlardır ve dizüstü ve dizüstü bilgisayarlardan daha büyüktür. Bu mikro bilgisayarlarda sistem birimleri, klavyeler ve monitörler bulunur. Masaüstü mikro bilgisayarlar, dizüstü veya dizüstü bilgisayarlardan daha ucuzdur. Masaüstü mikro bilgisayarlar bir yerde yaşarlar, bir yerden diğerine art arda taşınamazlar. Masaüstü mikro bilgisayarlar, dizüstü ve dizüstü bilgisayarlardan daha güvenilirdir ve onarımı daha kolaydır.

Mikrobilgisayar bileşenleri

Tüm mikro bilgisayarlar, veri işleme, bellek depolamak için CPU’lar ve giriş-çıkış cihazları için CPU’lar ile aynı ilkelere dayanmaktadır, ancak piyasada birçok mikro bilgisayar türü mevcuttur. Mikrobilgisayarlardaki bu fark, farklı veri yolu ve adres yolu türlerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Veri yolu ve adres yolu, veri ve adres beslemesi için kullanılır. Verimlilik, 32 bit veri yolu veya 64 bit veri yolu olarak ölçülür.

Mikroişlemci : Mikroişlemci, iki parçalı bir aritmetik mantıksal birim ve bir kontrol birimidir. Tüm bu birimler, sistemin hesaplama, komut yürütme ve ekipmanın kontrolünü gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Aritmetik Mantıksal Birim : Aritmetik mantıksal birim, bir mikro bilgisayardaki hesaplama birimidir. Aynı zamanda bilinen bir mantıksal birimdir. Toplama, çıkarma, çarpma, tamamlama veya daha birçok işlemi gerçekleştirir. ALU birimi, bu hesaplamaları gerçekleştirmek için yazmaçlar, çoklayıcılar, toplayıcılar, yarı toplayıcılar veya bayraklar kullandı. Bayraklar, sıfır bayrak, durum bayrağı, taşma bayrağı vb.

Kontrol ünitesi : Kontrol ünitesi , talimatların yürütülmesini ve sırasını kontrol eder. CU cihazlardan talimatlar alır, hafızadaki verilerin konumuna erişmek için talimatı belirli bir formata dönüştürür ve belirli talimatları işlemek için ALU’ya kontrol sağlar. Kontrol ünitesi veriyolları, kayıtları, mux ve devreleri kontrol eder.

Bellek birimi : Bir bellek birimi, FIFO, LIFO, OPR, LRU, vb. Gibi çeşitli bellek yönetimi tekniklerini kullanarak bellekteki verilerin akışını ve çıkışını kontrol eder.

Mikrobilgisayarlarda iki tür belleğe sahibiz: 1) geçici ve 2) geçici olmayan.

Uçucu : Işık yanana kadar bir süre veri depolayan bellek.

Uçucu olmayan : Verileri kalıcı olarak depolayan bellek.

RAM (Rasgele Erişim Belleği): RAM, fiziksel bellek olarak da bilinir. RAM geçici bellektir. Sabit diskten daha hızlıdır. RAM, CPU ile sabit disk arasına yerleştirilir. Herhangi bir veriyi işlemek için önce sabit diskten RAM’e yüklenir ve ardından CPU buna erişir.

ROM (salt okunur bellek): Salt okunur belleğin kalıcı veri deposu vardır. Veriler yazıldıktan sonra, güç kesilirse veya güç kapatılırsa malzeme kaybolmayacaktır. Üzerine bir önyükleme kaydı yazılır.

Sistemi açtığımızda, önyükleme ROM’dan yüklenir ve sistem kapandığında ROM’da depolanır.

Giriş / çıkış cihazları : Kontrol birimi veri yolları aracılığıyla, çevresel cihazlar CPU ile iletişim kurar. Kontrol veriyolları, cihazları etkinleştirmek için bir saat sinyali kullandı. İşlemciler tarafından işlem kodlarını veya işlenenleri almak için kullanılan adres veri yolları. Veri yolu, veri işlemlerini okumak ve yazmak için kullanılır.

Mikrobilgisayar Uygulamaları

Kişisel mikro bilgisayarlar genellikle eğitim ve eğlence için kullanılır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara ek olarak, mikro bilgisayarlarda video oyun konsolları, bilgisayarlı elektronik cihazlar ve akıllı telefonlar bulunur.

İşyerinde, mikro bilgisayarlar, veri ve kelime işlem, elektronik tablolar, profesyonel sunum ve grafik programları, iletişim ve veritabanı yönetim sistemleri gibi uygulamalar için kullanılır. Muhasebe, envanter ve iletişim gibi işlerde kullanılırlar; Sağlık bakım planları, eksiksiz programlar ve veri işleme için tıbbi ortamlarda hasta verilerini kaydetmek ve geri çağırmak; Finansal kurumlardaki işlemleri kaydetmek için takip faturalama, finansal tabloların ve maaş bordrolarının hazırlanmasında ve denetlenmesinde de kullanılır.

Mikrobilgisayar ve IoT

Raspberry Pi, küçük, tek kartlı bir bilgisayar, bir zamanlar mikrodenetleyici olarak tanımlandı. Günümüzde Nesnelerin İnterneti (IoT), prototip oluşturma, eğitim ve Raspberry Pi ve Arduino, Intel ve Particle gibi diğer tek kartlı bilgisayarlar ile uygulamalar için kullanılıyor, mikrobilgisayarlarla karşılaştırıldığında mikro denetleyiciler olarak tanımlanıyor. bitti. Bununla birlikte, mikrobilgisayarlar, mikro denetleyicilere benzer görevler için IoT uygulamalarında kullanılabilir. Akıllı TV’ler, buzdolapları ve diğer bağlı cihazlar gibi bazı IoT cihazlarına bazen mikrobilgisayarlar denir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku