İşlemci (CPU) nedir?

0

İşlemci, bilgisayarı çalıştıran hesaplamaları gerçekleştiren entegre bir elektronik devredir. Bir işlemci, bir işletim sistemi (OS) tarafından iletilen aritmetik, mantıksal, giriş / çıkış (G / Ç) ve diğer temel talimatları gerçekleştirir. Diğer işlemlerin çoğu, işlemcinin çalışmasına bağlıdır. İşlemci, CPU ve mikroişlemci terimleri genellikle birbirine bağlıdır.

Bir işlemci (CPU), aşağıdakiler açısından CPU kapasitesini ölçen bir aritmetik mantık (ALU) ve kontrol biriminden (CU) oluşur:

  • Talimatları belirli bir zamanda işleme yeteneği
  • Maksimum bit / talimat sayısı
  • Bağıl saat hızı

Günümüzde çoğu insan işlemci olarak CPU yerine “CPU” diyor.

Merkezi işlem birimi (CPU), bilgisayarınızın kurulu tüm uygulamalar ve programlarla etkileşim kurmasını sağlayan bir donanım parçasıdır. CPU, programın talimatlarını yorumlar ve bunları işledikten sonra size çıktı ekranındaki çıktıyı gösterir. CPU Çekirdeği ve Saat Hızı, bir seferde ne kadar bilgi alınabileceğini ve bu bilgilerin bilgisayarınızda ne kadar hızlı işlenebileceğini belirler. Bilgisayarınızın çekirdeği ve saat hızının birlikte çalışma hızı, işlem hızı olarak kabul edilir.

Bir İşlemcinin Temelleri :

Bir işlemcinin temel öğeleri şunları içerir:

Aritmetik Mantık Birimi (ALU): Komuttaki işlenenler üzerinde aritmetik ve mantık işlemleri gerçekleştirir.

Kayan nokta birimi (FPU): Matematik yardımcı işlemcisi veya sayısal yardımcı işlemci olarak da bilinir, sayıları belirli bir yardımcı işlemcinin temel mikroişlemci devrelerinden daha hızlı işler.

Kayıtlar: Bu talimatlar ve diğer veriler bir süre saklanır. Ve ALU’ya işlenenler sağlar ve işlemlerin sonuçlarını depolar.

L1 ve L2cache Belleği: CPU’ya dahil edilmeleri, rasgele erişim belleğinden (RAM) veri almaya kıyasla zaman kazandırır.

CPU işlemi :

Bir işlemcinin dört temel işlevi vardır: Getirme, Kod Çözme, Yürütme ve geri yazma.

Getirme – Bu, sistem RAM’inden program belleğinden talimatlar alan bir işlemdir.

Decode – Bu, işleme devam etmek için CPU’nun diğer hangi parçalarının gerekli olduğunu anlamak için talimatın dönüştürüldüğü yerdir. Bu talimat, kod çözücü tarafından yapılır.

Yürüt – Burada işlem gerçekleştirilir. Talimatları uygulamak için etkinleştirilen CPU’nun her bir parçası gereklidir.

CPU bileşenleri ve CPU’nun nasıl çalıştığı

Bir CPU’nun ana bileşenleri ALU, Register ve Control Unit’dir. ALU ve yazmaç temel işlevleri CPU işleminde açıklanmıştır. Bir Kontrol Ünitesi, talimatları alma ve yürütme görevini yerine getiren birimdir.

Kişisel bilgisayarlarda işlemcilerde veya küçük cihazlarda kullanılan CPU’ya mikroişlemci denir. Bir CPU genellikle pimleri ana karta aşağı bakacak şekilde küçük bir cihazdır. CPU ayrıca anakarta bir ısı emici ile bağlanabilir ve CPU ısısını azaltmak için bir fan da takılabilir.

CPU Tipi:

Günümüzde çoğu işlemci çok çekirdekli, yani IC iki veya daha fazla işlemci içeriyor, bu da işlem gücünü artırıyor, güç tüketimini azaltıyor ve birden çok görevi aynı anda işleyebiliyor. Çok çekirdekli kurulumlar, aynı bilgisayara birden çok farklı işlemci kurmaya benzer, ancak işlemciler aslında aynı sokete takılı olduğu için aralarındaki bağlantı daha hızlıdır.

Çoğu bilgisayarda en çok iki-dört çekirdek bulunabilir; Ancak bu sayı örneğin kullanıma göre istenilen sayıda çekirdeğe çıkarılabilir. CPU tek seferde tek bir talimat setini işleyebiliyorsa, tek çekirdekli işlemci olarak kabul edilir. CPU aynı anda iki dizi talimatı işleyebiliyorsa, buna çift çekirdekli işlemci denir; Dört set, dört çekirdekli işlemciler olarak kabul edilecektir. Daha fazla çekirdek, bir bilgisayarda aynı anda daha fazla talimatı işleyebilir.

Bazı işlemciler, sanallaştırılmış bir işlemci çekirdeği kullanan çoklu iş parçacığı kullanır. Sanallaştırılmış işlemci çekirdeklerine vCPU denir. Bunlar fiziksel çekirdekler kadar güçlü değildir ancak sanal makinelerde (VM’ler) performansı artırmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, yedek vCPU’ların eklenmesi toplama oranına zarar verebilir, bu nedenle fiziksel çekirdek başına yaklaşık dört-altı VCPU olmalıdır.

Tek Çekirdekli İşlemciler

Tek çekirdekli CPU’lar en eski bilgisayar CPU’larında bulunur ve bu tür CPU’lar ilk olarak kullanılmıştır. Tek çekirdekli CPU’lar bir seferde yalnızca bir işlem yapabilir, bu nedenle çoklu görev için doğru seçenek değildirler. Kullanıcı birden fazla uygulamayı çalıştırmak istediğinde, performansı çok kısa sürede düşer.

Başka bir uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız, ilk uygulama bitene kadar beklemeniz gerekecektir. Aksi takdirde ilk işlem çok yavaş olacaktır. Bu tür CPU’larda bilgisayarın performansı çoğunlukla saat hızlarına bağlıdır ve bu da bir güç ölçüsüdür.

Çift Çekirdekli İşlemciler

Çift çekirdekli bir CPU, tek bir CPU’dur ancak iki çekirdeğe sahiptir ve bu nedenle iki CPU gibi çalışır. Tek çekirdekli bir CPU’da ise, daha fazla işlem yapılacaksa, işlemcinin farklı veri akışı kümelerine geçiş yapması gerekirken, çift çekirdekli CPU’lar çok görevli işlemleri çok daha kolay, çok verimli bir şekilde halledebilir.

Dört Çekirdekli İşlemciler

Dört çekirdekli CPU’lar, çok çekirdekli CPU tasarımının daha da geliştirilmiş halidir ve tek bir CPU’da dört çekirdek içerir. Çift çekirdekli CPU’lardan birindeki iş yükü iki çekirdeğe bölündüğünden, dört çekirdekler daha da büyük miktarlarda büyük çoklu görev gerçekleştirebilir. Bu, tek bir işlemin dört kata kadar daha hızlı olacağı anlamına gelmez.

İşlemci çekirdeği nedir?

İşlemci çekirdekleri, bir bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU) içindeki ayrı işlem birimleridir. İşlemci çekirdeği, tek bir bilgi işlem görevinden talimatlar alır, bu bilgileri hızlı bir şekilde işlemek için saat hızlarında çalışır ve geçici olarak rasgele erişim belleğinde (RAM) depolar. Kalıcı bilgiler, istek üzerine sabit sürücünüze kaydedilir.

Artık çoğu bilgisayarda, bilgisayarınızın aynı anda birden çok görevi gerçekleştirmesini sağlayan birden çok işlemci çekirdeği vardır. Birden çok program çalıştırma ve birden fazla görev talep etme, bir belgeyi düzenleme gibi bir videoyu izlerken yeni bir program açma, birden çok işlemcili çekirdek birimleri ile kolayca yapılabilir.

Karmaşık video oyunları veya programları için, ses ve video beslemeleri gibi bilgilerin hızlı bir şekilde iletilmesine izin veren bir CPU’ya sahip olmak gerekir. Hepimizin uzman çok görevli olduğumuz dijital çağda, işlemci çekirdekleri bilgisayar kullanıcıları için giderek daha önemli hale geldi.

Birden çok işlemci çekirdeği ve hiper iş parçacığı teknikleri, hem oyun hem de günlük bilgisayarlarda eşit derecede önemlidir. Birden çok işlemci çekirdeğine sahip olmak size işyerinde üretkenliği artırma, karmaşık video oyunları oynama veya sanal gerçeklikle yeni bir şey keşfetme özgürlüğü verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku