Günlük Amla yemenin 8 faydası

0

Portakal rengi bir C vitamini daha sekiz kat daha çok olur bir nar C vitamini, yaklaşık 17 misli Yaygın olarak Amla olarak bilinen Hint bektaşi üzümü, Suprfud’u mutlaka sahip olunması gereken bir şey olarak sayar .

Sanskritçe “yaşamın nektarı” anlamına gelen aki amalaki kelimesinden türetilen bu yeşil meyve, bizi soğuk algınlığı, kanser veya kısırlık gibi sayısız hastalıktan koruyabilir. Ayurveda doktorları, Amla’nın vücuttaki üç doshayı (Kapa / Vista / Pitta) dengelemeye ve birçok hastalığın altında yatan nedeni ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Zaten ikna olmadıysanız, bektaşi üzümü sağlık yararlarının bu uzun listesini okuyun ve bu ekşiliği neden günlük olarak tüketmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

1. Soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olur

Amla ‘in C vitamini tıbbi mağaza tarafından satın alınan dozdan daha fazla vücutta kolayca abzorbe edilir. İki çay kaşığı amla tozunu iki çay kaşığı balla karıştırın ve soğuk algınlığı veya öksürüğünüz olduğunda hemen rahatlayın veya kalıcı koruma için günde bir kez alın.

2. Görmeyi iyileştirir

Çalışmalar Amla göstermiştir ki yemek vizyon iyileşme. Amla, katarakt problemlerini önleyebilir, göz içi gerginliğini (hissettiğiniz basınç) ve kızarıklığı, kaşıntıyı ve göz sulanmasını azaltabilir.

3. Yağ yakar

Bu, Amla’nın en az tartışılan ve yine de en heyecan verici faydasıdır. Amla’da bulunan bir protein, iştahı önlemeye yardımcı olur. Düzenli tüketiciler, yemekten önce bir bardak amla suyu içmenin mideyi doldurduğunu ve daha az yediklerini söylüyor. Beslenme uzmanları, amla’nın yüksek lif içeriğine ve tanen gibi asitlere sahip olduğunu ve bu da kabızlığı gidermeye ve daha az şişkin görünmenize yardımcı olduğunu söylüyor.

4. Bağışıklık oluşturur

Amla’nın antibakteriyel ve büzücü özellikleri bir bağışıklık sistemini destekler. Kanser de dahil olmak üzere önemli sayıda sağlık sorununa oksidatif hasar neden olur – vücut hücreleri oksijen kullandığında, serbest radikal adı verilen zararlı yan ürünleri iterler. Amla’nın güçlü bir antioksidan ajan olduğu düşünüldüğünde, hasarı önleyebilir ve onarabilir.

5. Amla saçları güzelleştirir

Amla, köri yaprakları gibi saçlar için kanıtlanmış bir toniktir. Grileşmeyi yavaşlatır, kepeği önler, saç köklerini güçlendirir ve saç derisine kan dolaşımını artırarak saç uzamasını iyileştirir. Amla ayrıca size yumuşak parıltılı kilitler veren doğal bir saç kremi görevi görür. Amla yağı uygulayabilir veya saç paketi olarak kınaya Amla tozu ekleyebilirsiniz.

6. Cildi iyileştirir

Amla yaşlanmayı geciktiren en iyi meyvedir. Her sabah balla amla suyu içmek size parlak, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt kazandırabilir.

7. Kronik durumların yönetilmesine yardımcı olur

Amla, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ve insülin üretimini uyarmaya yardımcı olan ve şeker hastalarının kan şekeri seviyelerinde bir düşüşe yol açan krom ile yüklüdür. Amla suyunun her gün sabahları içilmesi veya kişinin tansiyonu yükseldiğinde tansiyonu kontrol altında tutmaya da yardımcı olur.

8. Ağrıyı dindirir

Artrite bağlı eklem ağrısı veya ağız ülserlerinde rahatlama sağlayabilir. Ülserler için, bektaşi üzümü suyunu yarım bardak suda çözmeniz ve onunla gargara yapmanız yeterlidir.

Amla nasıl kullanılır

Taze Amla suyu içmek, bu meyvenin faydalarından yararlanmanın en iyi yoludur. Amla, Aralık’tan Nisan’a kadar kolayca kullanılabilir. Ancak, ekşi bir atışı kaldıramıyorsanız, şu lezzetli seçenekleri deneyin:

Kuru:

Yıkanmış ve bektaşi üzümü küçük parçalar halinde kesin. Biraz tuzla karıştırın ve birkaç gün güneşte kurumaya bırakın. Tamamen susuz kaldıktan sonra, ideal bir atıştırmalık için kuru bir kavanozda saklayın.

Baharatlı:

Amla’yı şekerli suya batırarak baharatlı bir bektaşi üzümü turşusu veya tatlı reçel yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku