Corona: Küresel Bir Pandemik

0

Corona virüsü salgınının dünya çapında bir öfke yarattığını hepinizin bildiği gibi, bugün sizlere Corona virüsünden bahsedecek ve bu yazı ile sizleri haberdar edeceğiz.

Corona virüsü nedir:

Corona virüsü, Coronaviridae ailesine ait SARS-CoV-2 olarak bilinir. Corona, Latince “kolye” anlamına geliyor. Corona virüsü daha önce hayvanların içinde bulundu, ancak şimdi insanlarda da bulunuyor. Daire şeklindedir ve 50–200 nm çapa sahiptir.

Menşei:

Corona virüsü ilk olarak 2003 yılında CoV (SARS-CoV) Şiddetli Akut Solunum Sendromu olarak ortaya çıktı ve ardından 2012 yılında CoV (MERS-CoV) Orta Doğu Solunum Sendromu adı altında geldi. Bu virüsler nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetti ancak 2019 yılında SARS-CoV-2 (COVID-19) adına gelen virüs tüm dünyayı sarstı.

Virüs ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde görüldü. Ondan sonra tüm dünyaya ateş gibi yayıldı.

Virüsün iletişim ortamı:

Çünkü bu virüs önce Çin’in deniz ürünleri pazarından geldi, daha sonra hayvanlardan insanlara bulaştığına inanılıyordu. Ancak daha sonra bu virüsün bulaştığı kişilerin hayvanlarla hiçbir ilişkisi kalmadı. Bununla birlikte bu virüsün insan türünden de yayılabileceği kanıtlanmıştır. Bu virüsün iletişimi insan vücudunda çeşitli yollarla gerçekleşebilir.

  • Corona ile enfekte bir kişi öksürür veya hapşırırsa, işlem sırasında ağzından veya burnundan birkaç damla düşer ve bu da Corona enfeksiyonuna yol açabilir.
  • Corona enfeksiyonunun yayılmasının dört nedeni, enfekte kişiyle ne kadar süredir birlikte olduğunuz olabilir? Ona ne kadar gittin? O kişi seni hapşırdı mı yoksa öksürdü mü? Yüzüne kaç kez dokundun?

Corona virüsünün belirtileri nelerdir :

Corona virüsü ile enfekte bir kişi önce nefes almada güçlük çeker, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük ve ateş daha sonra bu ateş zatürre şeklini alabilir ve zatürre birçok böbrek problemini şiddetlendirebilir.

Corona virüsünden korunmanın yolları nelerdir :

  • İlk ve en önemli şey, corona virüsü salgını geçene kadar deniz ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak.
  • Temizlik, corona virüsünden korunmanın bir başka önemli yoludur. Herhangi bir yerden gelmeden veya bir şey yemeden önce ellerinizi iyice temizleyin. Sadece suyla değil, sabunla veya elde yıkayarak yıkayın.
  • Her zaman yanınızda bir el dezenfektanı taşıyın. Elleri suyla yıkama sisteminin olmadığı yerlerde, onu kullanın.
  • Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra ellerinizi temizlemeden yüzünüze ve ağzınıza uygulamayın.
  • Hasta insanlarla ilgilenirken güvenliğinize tam dikkat edin. Burnunuzu ve ağzınızı kapalı tutun. Kullanılmış mutfak eşyaları ve kıyafetlerini kullanmaktan kaçının.

Corona virüsü sizin için ne kadar tehlikeli :

Corona virüsü, etkisini uzun süre korumayı başarırsa veya ölümcül düzeye ulaşırsa hayati tehlike oluşturabilir. Bu süre zarfında, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın ölümüne dair haberler var.

Soğuk algınlığınız varsa, bunu mevsimsel grip olarak görme hatasına düşmeyin. Corona virüsünün belirtilerini tanımlayın ve kendinizi test ettirin. Corona virüsünden kaçınmak için maskeyi olabildiğince kullanın. Ayrıca ellerinizi sık sık yıkayın ve herhangi bir şeye dokunduğunuzda ağzınıza dokunmaktan kaçının.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku