Bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan sihirli yiyecekler

0

Musonu herkes sever. Bu, en sevdiğimiz mevsimlerden biridir. Sulak alanların bunaltıcı sabahları ve çamur kokusu bu mevsimde görmeyi çok sevdiğiniz bir şey. Bununla birlikte, muson, sıcak havalardan kurtulmanın yanı sıra, vücudunuza ve genel sağlığınıza zarar verebilecek bir dizi bakteriyel enfeksiyon da getirir. Muson mevsiminin başlangıcına bir dizi enfeksiyon, alerji, soğuk algınlığı ve grip eşlik eder. Vücut zayıf ve dengesiz olduğunda enfeksiyona yatkındır. Sindirimi zor veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları bağışıklığı ve sağlığı tehlikeye atar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi inşa etmek roket bilimi değildir, aslında çok az sağduyuya sahiptir. Öyleyse, güçlü bağışıklığı nasıl destekleriz? İşte unutulmaması gereken bazı önemli ipuçları –

  • 1. İlk savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir.
  • 2. Uykudan ödün vermeyin: Uyku, bir bütün olarak bağışıklık sistemi için gereklidir. Uyku eksikliği, bağışıklığı ciddi şekilde tehlikeye atar. Araştırmalar, uykudan yoksun hayvanların bağışıklık fonksiyonlarını tamamen kaybettiklerini gösteriyor. İnsanlarda da durum aynı. Düzenli bir uyku düzeni izleyin, her gün aynı saatte yatmaya ve kalkmaya çalışın. Her gece 7-8 saat dinlendirici bir uyku çekmek önemlidir.
  • 3. Stresi Yönetin: Stres, önceki nesillerde sözlüğümüzün bir parçası değildi. Hayat daha yavaş, daha rahattı. Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Aşırı stres bağışıklık tepkimizi tamamen yok eder çünkü stres hormonları bağışıklık sistemini çok etkili bir şekilde baskılar. Stres sabit kalırsa, stresli durumlara tepkinize devam etmeniz gerekecektir. Zamanla, günlük bir meditasyon uygulaması aslında beyni yeniden şekillendirebilir. Yoga ayrıca stresi germeye, durgunluğu gidermeye ve dokularda akışkanlığı teşvik etmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı artıran yiyecekler

İşte bağışıklık sistemini destekleyen bazı şifalı otlar, baharatlar ve diğer yiyecekler:

1. Karabiber:

Biber, çoğu türk evinde bir nedenden ötürü kullanılır, bütün olarak, ezilmiş veya toz haline getirilmiş halde bulunur. Bu şifa kağıdı gaz gidericidir; Bağırsak gazını caydırır ve vücudu ısıtır, bu nedenle terlemeyi teşvik ederek vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bir çalışma, biber eklendiğinde birkaç bakteri türünün büyümesinin engellendiğini gösterdi. Biberin sadece anti-enflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve ateş düşürücü etkilere sahip olabileceği, aynı zamanda bağışıklık sistemi özelliklerini de artırabileceği sonucuna varıldı.

2. Zencefil Sarımsak

Zencefil ve sarımsak vücudumuz için nektar gibidir. Süper anti-enflamatuar özellikleri, bu korkunç vücut ağrılarına rahatlama sağlar. Ayrıca mide bulantısını gidermeye yardımcı olurlar.

Başparmak büyüklüğünde zencefil suyu, limon, 2-4 diş sarımsak ve havuç suyu. Bu meyve suyu antiseptik, mantar önleyici ve besinler içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu çekimleri deneyin.

3. Fesleğen

Kendi fesleğenimiz solunum bozuklukları, ateş, astım ve akciğer rahatsızlıklarından önemli ölçüde kurtulma sağlar. Tulsi’ye, sonsuz mucizevi ve tıbbi önemi nedeniyle ibadet edildiğine şüphe yok. İçme suyuna düşen bazı yapraklar onu arıtmaya ve içindeki bazı mikropları öldürmeye yardımcı olabilir. Tulsi o kadar güçlüdür ki koklayarak bile iyileştirici özelliklere sahiptir, bu nedenle aromaterapide kullanılır.

4. Zerdeçal ve Bal

Mevsimsel alerjilerin olağanüstü bir kombinasyonu. Uzun yıllardır güvenilen bu güçlü doğal ilaçlar bir araya getirildiğinde çok güçlü tıbbi özelliklere sahiptir. Zerdeçal ve balın her ikisi de anti-mikrobiktir, yani hem bakteriyel enfeksiyonlara hem de viral enfeksiyonlara saldırıp etkili bir şekilde yok ederler.

Bağışıklık sistemi tek bir varlık değildir. İyi çalışması için denge ve uyuma ihtiyacı vardır. Biz kendi kendini iyileştiren yaratıklarız. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin savaşçıları, stres hormonlarının salınmasını engellemek ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için sadece düzenli beslenme, uyku, egzersiz ve dikkat gerektirir.

5. Giloy

Giloy, toksinlerin atılmasına, kanı arındırmaya, hastalıklara neden olan bakterilerle savaşmaya ve karaciğer hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olur. “Giloy, kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde uzmanlar tarafından kullanılıyor ve kısırlığın tedavisinde de faydalı olduğu görülüyor.

6. Limon

Limon, aşırı fiziksel aktivite geçiren insanlara karşı bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olabilecek en iyi C vitamini kaynağıdır. Bir çorba kaşığı balla bir bardak ılık suda bütün bir limonu sıkıp içmek öksürük veya soğuk algınlığında büyük bir rahatlama sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku