Aloe vera suyu içmenin sağlıklı faydaları

0

Aloe vera bitkisi, Aloe cinsinin etli bir bitkisidir. Tropikal iklimlerde bolca yetişir ve yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılmıştır.

Aloe vera suyu, Aloe vera bitkisinin yapraklarının etinden elde edilen kalın bir sıvıdır. Yaygın olarak güneş yanığının tedavisi ile bilinir. Ancak bu nektarı meyve suyu olarak içmek size başka birçok sağlık yararı sağlar.

Aloe vera suyu, aloe vera bitkisinin tüm yaprağının ezilmesi veya öğütülmesi ve ardından sıvıyı saflaştırmak ve filtrelemek için birkaç adımla yapılır.

Aloe vera suyu içmenin sağlığa faydaları nelerdir?

1. Alkalinite

Asidik pH değerine sahip bir vücut, hastalıklar için bir üreme alanıdır. Hastalıkların büyüdüğü bir ortamdır. Aloe vera suyu gibi alkali yiyecek ve içecekleri yiyip içerek vücudunuzun dengede kalmasına yardımcı olur.

Diğer akıllı alkali gıda seçenekleri şunları içerir:

yapraklı yeşillikler

kök sebzeler

Bakliyat

fındık ve tohumlar

Meyve

2. Hidrasyon

Aloe bitkisi su yoğunluğuna sahiptir, bu nedenle dehidrasyonu önlemek veya tedavi etmek için ideal bir yoldur. Hidratlı kalmak, vücudunuzu temizlemenin ve kirleri dışarı atmanın bir yolunu sağlayarak vücudunuzun detoksuna yardımcı olur. Meyve suyu ayrıca vücudunuzun organ üretimini optimize eden ağır bir besin maddesi içerir.

Bu önemlidir, çünkü böbrekleriniz ve karaciğeriniz, kanınızı detoksifiye etme ve idrar üretme işlevinden büyük ölçüde sorumludur. Bu nedenle onları sağlıklı tutmanız gerekir.

Ağır egzersizden kurtulmak, fazladan sıvı alımı yoluyla rehidrasyon gerektirir. Egzersiz yapmaktan kaynaklanan laktik asit oluşumundan kurtulmak için vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Bir sonraki zorlu antrenmandan sonra hindistan cevizi suyu yerine aloe vera suyunu dene.

3. Karaciğer Fonksiyonu

Detoks söz konusu olduğunda, sağlıklı karaciğer fonksiyonu önemlidir.

Aloe vera suyu, karaciğerinizi sağlıklı tutmanın harika bir yoludur. Çünkü karaciğer, vücut yeterince beslendiğinde ve sulu olduğunda en iyi şekilde çalışır. Aloe vera suyu, nemlendirici ve bitkisel besinler açısından zengin olduğu için karaciğer için idealdir.

4. Kabızlık İçin

Aloe vera suyu içmek bağırsaklarınızdaki su miktarını artırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, bağırsak suyu miktarının artması ile dışkıyı normal şekilde atmanıza yardımcı olan peristaltizmin alevlenmesi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Kabızlığınız varsa veya sık sık kabızlık problemleriniz varsa, rutininize aloe vera suyu ekleyin. Aloe ayrıca bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri normalleştirmeye yardımcı olarak sağlıklı bağırsak floranızı dengede tutar.

5. Clear Skin İçin

Nemlendirici aloe vera suyu akne sıklığını ve görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Aloe vera, cildinizi korumaya yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır.

Aloe veradaki önemli bileşiklerin ayrıca ultraviyole (UV) radyasyonunun etkilerini nötralize ettiği, cildinizi mevcut UV hasarından onardığı ve ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

6. besleyici destek

Aloe vera suyu besinler açısından zengindir. İçmek, eksik kalmamanızı sağlamanın harika bir yoludur. B, C, E vitaminleri ve folik asit gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Aynı zamanda küçük miktarları da içerir:

Kalsiyum

Bakır

Krom

Sodyum

Selenyum

Magnezyum

Potasyum

Manganez

Gibi

Aloe vera, B-12 vitamini içeren tek bitki kaynaklarından biridir. Bu vejeteryan ve vejeteryan insanlar için çok iyi bir haber.

Önlenebilir hastalıkların çoğunun üstesinden gelmek için yiyecek ve içeceklerinizi besin açısından zengin tutmak önemlidir.

7. Mide ekşimesi rahatlaması

Mide ekşimesi krizi durumunda aloe vera suyu içmekten kurtulabilirsiniz. Aloe vera suyunda bulunan bileşikler, midenizdeki asit salgılanmasını kontrol etmeye yardımcı olur. Etkinin mide ülserleriyle savaştığı ve büyümelerini engellediği de gösterilmiştir.

8. Sindirim faydaları

Aloe vera, şekerleri ve yağları parçaladığı ve sindirimin sorunsuz çalışmasına yardımcı olduğu bilinen birçok enzime sahiptir.

Sindirim sisteminiz en iyi şekilde çalışmıyorsa, yediğiniz gıdalardaki tüm besinleri ememezsiniz. Diyetinizin faydalarından yararlanmak için iç motorunuzu sağlıklı tutmalısınız.

Aloe vera mide ve bağırsak tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir. Meyve suyu ayrıca irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve bağırsakların diğer enflamatuar bozuklukları olan kişilere de yardımcı olabilir.

33 IBS hastası üzerinde 2013 yılında yapılan bir araştırma, aloe vera suyunun IBS’nin ağrısını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Çalışmanın dayandığı kaynak plasebo kontrollü değildi, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Aloe vera, daha önce çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada ülseratif kolit muzdarip insanlar için de yararlıydı.

9. Güzellik Hack

Aloe vera suyunu elde tutmak, birçok güzellik ve sağlık ihtiyacı için de iyi olabilir.

Aşağıdakiler için kullanmayı deneyin:

Makyaj Astarı (Temelden önce uygulayın)

makyaj temizleyici

Güneş yanığı

Hafif nemlendirici

Tahriş olmuş kafa derisi tedavisi (birkaç damla nane yağı ile karıştırılarak)

Aloe vera suyu içmenin yan etkileri nelerdir?

Çözünmüş (saf, daha az antrakinon) bütün yaprak aloe vera güvenli kabul edilir. Üç ay boyunca farklı konsantrasyonlarda saf aloe vera ile beslenen farelerde 2013 yılında yapılan bir araştırma, meyve suyundan hiçbir yan etki göstermedi.

Renkli ve Aloe Suyu

Öte yandan, renklendirilmemiş, saflaştırılmamış aloe vera suyunun ishal ve kramplar gibi hoş olmayan yan etkileri olabilir.

İshal şiddetli ağrıya, dehidrasyona ve elektrolit dengesizliğine neden olabilir.

Araştırmacılar, beklenmedik aloe vera suyunun neden olduğu yan etkilerin, müshil olarak kabul edilen antrakinonun varlığının bir sonucu olduğu sonucuna varmışlardır.

Antrakinon, aloe vera bitkisinin yapraklarında doğal olarak bulunan organik bir bileşik olmasına rağmen, toksik olduğu düşünüldüğünden kaçınılması gerekir.

Bir 2013 çalışması Güvenilir Kaynak, Aloe vera tam yaprak özlerinin farelerde kolon adenomları (iyi huylu) ve karsinom (kanser) riskini artırdığını buldu. Bununla birlikte, aynı yıl fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada, saf ve ince meyve sularının renkli aloe veradan daha güvenli bir alternatif olduğu belirtildi.

Alışveriş yaparken etikette aşağıdaki ifadelere bakın:

Saflaştırılmış

Organik

Güvenlik test edildi

Aloe vera suyu ile ilaç etkileşimi

Aloe suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girdiği gösterilmiştir. Sitokrom P450 3A4 ve CYP2D6 substratı olarak kabul edilen bir ilaç kullanıyorsanız aloe vera suyu içmeyin. Aloe vera suyu bu ilaçların yan etki riskini artırabilir.

Aloe ayrıca sevofluranın etkisini artırarak ameliyat sırasında aşırı kanamaya neden olabilir. Sevofluran kullanıyorsanız aloe suyu içmeden önce doktorunuza danışın.

Aloe vera suyu ne kadar şeker içerir?

Çoğu meyve suyunun aksine, 4 onsluk aloe vera suyu şeker içermez ve sadece birkaç kalori içerir. Şeker alımınıza bakıyorsanız, aloe vera suyu sağlıklı bir seçenektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku