Alan Adı nedir?

0

Alan adı, web sitenizin adıdır. Alan adı Adı, İnternet kullanıcılarının web sitenize erişebilecekleri adrestir. İnternetteki bilgisayarları aramak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi sayı olan IP adreslerini kullanır. Ancak, insanların sayı dizisini hatırlaması zordur. Bu nedenle, IP adresleri kullanmak yerine internetteki varlıkları tanımlamak için alan adları geliştirildi ve kullanıldı. Bir alan adı, harf ve sayıların herhangi bir kombinasyonu olabilir ve .com, .net ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarıyla birlikte kullanılabilir. Alan adı kullanımdan önce kaydedilmelidir. Her alan adı benzersizdir. İki web sitesi aynı alan adına sahip olamaz.

Birisi www.alaniniz.com adresini yazarsa, herhangi bir web sitesine değil, web sitenize gider. Basit bir deyişle, web sitenizin bir ev olduğunu ve ardından alan adının adresi olduğunu varsayalım. Bir alan adının fiyatı genellikle yıllık 15-25 ABD doları arasındadır. Bir alan adı .com, .net, .org, .edu vb. Dışında altmış karakterden fazla olamaz. Alanın minimum uzunluğu, uzantı dışında bir karakterdir.

İlk alan neydi?

İlk İnternet alan adı “symbolics.com”, Massachusetts merkezli bilgisayar şirketi Symbolics tarafından 15 Mart 1985’te tescil edildi.

Bir üst -seviye ve ikinci seviye arasında etki sen var?

Örnek: “Google.com” alan adında, alan adının iki bölümü vardır. İlki, SLD (ikinci düzey alan) olan “google” ve TLD (üst düzey alan) olan “.com” dur.

Üst düzey alan seçenekleri şunları içerir:

  • Genel Üst Düzey Alanlar (gTLD)
  • Sponsorlu Üst Düzey Etki Alanları (sTLD’ler)
  • Ülke Kodu Üst Düzey Etki Alanları (ccTLD’ler)

DNS hiyerarşik bir sistemdir ve alanınıza ekleyebileceğiniz ikinci ve üçüncü katman alan adları da dahil olmak üzere başka alan adı uzantısı düzeyleri vardır.

Genel Üst Düzey Alanlar (gTLD):

Alan adınızda .com, .org veya .net gibi saygın bir Üst Düzey Alan Adı kullanmanız en iyisidir. Ancak şimdiye kadar kaydedilmiş alan adlarının sayısı bu uzantılardan birine uygun bir ad bulmak zor olabilir. Uygun bir etki alanı bulamazsanız, farklı, daha az bilinen bir Üst Düzey Etki Alanı kullanabilirsiniz.

Yaygın TLD örnekleri şunları içerir:

.com (ticari)

.org (kurumsal)

.net (ağ)

.biz (iş)

.info (bilgi)

TLD’lerin listesi kapsamlıdır ve IANA (İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi) web sitesinde bulunabilir.

Sponsorlu Üst Düzey Etki Alanları (rTLD’ler)

Üst düzey alanlar, belirli kullanım için ajanslar veya kuruluşlar tarafından desteklenen alanlardır. İçerir…

.gov (ABD hükümet yetkilileri tarafından kullanılır)

.int (uluslararası kuruluşlar tarafından kullanılır)

.mil (yalnızca ABD askeri kurumlarıyla sınırlıdır)

.edu (eğitim kurumları tarafından kullanılmak üzere)

Kuruluşunuz sponsorlu TLD kategorilerinden birine giriyorsa, uygun alan uzantısını kullanmak için başvurmanız gerekebilir.

Ülke Kodu Üst Düzey Etki Alanları:

Ülke kodu TLD’ler ayrı ülkeler için ayrılmıştır ve ülke adının son iki harfli ISO kodudur. İşte bazı örnekler…

.Hindistan’da)

.us (Amerika Birleşik Devletleri)

.uk (Birleşik Krallık)

.ca (Kanada)

.de (Almanya)

İşletmeniz ve hedef kitleniz belirli bir ülkede bulunuyorsa, ilgili ülke kodu TLD’yi kullanmanız önerilir.

Diğer alan adı türleri:

İkinci Düzey Etki Alanları – İkinci düzey etki alanı, DNS hiyerarşik sisteminde TLD’nin hemen altında bulunur. Bunlar genellikle – .co.uk, gov.uk veya IN gibi ülke kodu TLD’leriyle birlikte kullanılır.

Alt alan adı Alt alan adları ) – bir alt alan adı olarak (üçüncü düzey alan adı da bilinir), alan adının ek bir parçasıdır. Alt alanlar arama motorları tarafından ayrı web siteleri olarak görülür, bu nedenle başka nedenlerle alt alan adları oluşturmak sitenizin SEO’sunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Blogunuzu web sitenizden ayrı tutmak istiyorsanız, bir alt alan adı kullanmanın iyi bir örneği olabilir. Bu durumda, web siteniz (https://mysite.com) için alt alanınız şu https://blog.mysite.com gibi görünebilir.

Alan Adı Nasıl Çalışır?

Web tarayıcınıza girdiklerimi girdiğinizde, İnternet telefon rehberi gibi olan Alan adı sistemini (DNS) oluşturan küresel sunucular ağına bir istek gönderilir. Sunucu daha sonra alana ait ad sunucularını keşfeder ve isteği ad sunucularına iletir. Ad sunucuları, barındırma şirketleri tarafından yönetilen büyük bilgisayarlardır. Hosting şirketi, sitenizin depolandığı web sunucusunu ister. Web sunucusu, istenen web sayfasını veya bilgileri alır ve tarayıcıya iletir.

Alan adı sistemi, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından yönetilmektedir. Alan adları için politikalar oluşturan ve uygulayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. ICANN, alan adı tescil şirketleri olarak adlandırılan şirketlere alan adlarını satma yetkisi verir. Ayrıca sizin adınıza kayıtlı alan adlarını değiştirmelerine ve alan adlarını satmalarına, kayıtlarını, yenilemelerini ve diğer kayıt şirketlerini aktarmalarına olanak tanır. Bir alan adının sahibi olarak, süresi dolmadan önce alan kaydınızı yenilemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku